• News

Město Rijád se stalo arabským hlavním městem životního prostředí

Rijád postupuje v různých ekologických iniciativách a dělá pokroky na cestě k tomu, aby se stal ekologičtější metropolí.
Shrnutí článku:
  • Během 35. zasedání Rady arabských ministrů odpovědných za životní prostředí (CAMRE) byl Rijád jmenován arabským hlavním městem životního prostředí.
  • Iniciativa Riyadh Green je jedním z giga-projektů království. Jejím cílem je vysadit po celém městě 7,5 milionu stromů a zvýšit podíl zeleně z 1,5 % na 9 %.

Rijád si vysloužil jméno “Arabské hlavní město životního prostředí”. Vzhledem k jeho působivým ekologickým iniciativám to není žádné překvapení. Oznámila to Rada arabských ministrů zodpovědných za životní prostředí (CAMRE) na svém 35. zasedání. Ministerstvo životního prostředí, vodního hospodářství a zemědělství spolupracovalo s Ligou arabských států na setkání vedoucích představitelů arabských zemí. CAMRE se zaměřuje na podporu spolupráce mezi arabskými zeměmi při řešení otázek životního prostředí. Vypracovávají politiky a strategie na podporu udržitelného rozvoje a zvyšují environmentální povědomí a vzdělávání. Kromě toho CAMRE provádí regionální a mezinárodní dohody v oblasti životního prostředí, čímž zajišťuje jednotný přístup regionu k ochraně životního prostředí.

Závazek bojovat proti environmentálním výzvám

Ministr Abdulrahman Al-Fadhli na zasedání hovořil o odhodlání království dosáhnout cílů Vize 2030. Na akci se rovněž diskutovalo o tématech, jako je biologická rozmanitost, změna klimatu a spolupráce při plnění mezinárodních dohod. “Jsme odhodláni bojovat s environmentálními problémy a doufáme, že výsledky tohoto zasedání pomohou získat mezinárodní podporu pro obnovu degradovaných půd a zvýšení odolnosti vůči suchu,” uvedl. Ministr rovněž zdůraznil význam týmové práce arabských zemí a mezinárodních organizací pro dosažení environmentální udržitelnosti. V prosinci bude Rijád hostit konferenci smluvních stran (COP16) Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci. Kromě toho také zdůraznil význam spolupráce vlády se soukromým sektorem pro úspěšný průběh konference. Ibrahim Thiaw, výkonný tajemník Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci, upozornil na krizi s vodou v regionu. Poukázal na to, že se v něm nacházejí pouze 2 % obnovitelných vodních zdrojů na světě. Patří tedy k regionům nejvíce postiženým dezertifikací a suchem. Vyzval vedoucí představitele, aby investovali do obnovy půdy a posílili tak region proti budoucím suchům, aby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku po potravinách.

Na cestě k zelenějšímu Rijádu

Rijád je na dobré cestě k dosažení cíle iniciativy Riyadh Green, kterým je vysadit 7,5 milionu stromů po celém městě. Cílem iniciativy je také zvýšit podíl zeleně z 1,5 % na 9 %. Kromě toho usiluje také o šestnáctinásobné zvýšení plochy zeleně na obyvatele, a to z 1,7 metru čtverečního na 28 metrů čtverečních. Zelená iniciativa Rijádu je jen jedním ze čtyř giga-projektů království, které král Salmán bin Abdulaziz vyhlásil na rok 2019. Mezi tyto další projekty patří Park krále Salmána, Sportovní bulvár a Rijádské umění. Park krále Salmána se stane největším městským parkem na světě. Megapark se bude rozkládat na ploše více než 11 km2 zelených ploch, jako jsou lesy, zahrady a louky. Sportovní bulvár zase představuje futuristické městské prostředí v délce 135 kilometrů podél silnice prince Mohammeda bin Salmána bin Abdulazíze. Naproti tomu v rámci projektu Riyadh Art bude k vidění více než 1 000 uměleckých děl a památek vytvořených místními i mezinárodními umělci. Obyvatelé a návštěvníci uvidí tato umělecká díla instalovaná na veřejných místech, jako jsou obytné čtvrti, zahrady, parky a autobusová nádraží. Kromě Rijádské zelené iniciativy se o vytvoření ekologičtější Saúdské Arábie zasloužila také Saúdská zelená iniciativa. Od jejího zahájení v roce 2021 se podařilo například vysázeno více než 95 milionů stromů po celém království. Jejím cílem je zvýšit zelený porost, snížit emise uhlíku a zvýšit biologickou rozmanitost.

Foto: Qays AbduRahman on Unsplash