- News
Mezinárodní letiště krále Salmána bude do roku 2030 největší na světě
Mezinárodní letiště krále Salmána se rozkládá na ploše 52 km2. Do roku 2030 má pojmout 120 milionů cestujících.
Shrnutí článku:
- Mezinárodní letiště krále Salmána v Saúdské Arábii se do roku 2030 stane největším letištěm na světě.
- Letiště se rozkládá na ploše přibližně 57 km2. Zahrnuje šest paralelních vzletových a přistávacích drah, podpůrná zařízení letiště, obytné a rekreační objekty a maloobchodní prodejny.
- Očekává se, že do roku 2030 pojme až 120 milionů cestujících a do roku 2050 až 185 milionů cestujících, přičemž do roku 2050 bude moci zpracovat 3,5 milionu tun nákladu.
- Saúdská Arábie doufá, že získá platinový certifikát LEED za udržitelnost projektu letiště, které bude poháněno obnovitelnou energií.
Mezinárodní letiště krále Salmána v Saúdské Arábii se má do roku 2030 stát největším letištěm na světě.
Podle
Veřejného investičního fondu
(PIF), státního investičního fondu Saúdské Arábie, se letiště rozkládá na ploše přibližně 57 km2 (22 km2 nebo 5 700 ha).
Společnost PIF popsala letiště jako “aerotropolis, jehož základem je bezproblémové cestování cestujících, efektivní provoz na světové úrovni a inovace”.
Korunní princ Mohammed bin Salmán oznámil tento závazek 28. listopadu 2022.
Mezinárodní letiště krále Salmána bude mít šest paralelních vzletových a přistávacích drah a také 12 km2 (4,63 km2 nebo 1 200 ha) letištních podpůrných zařízení, obytných a rekreačních objektů a maloobchodních prodejen.
Očekává se, že do roku 2050 pojme až 185 milionů cestujících a bude mít kapacitu zpracování 3,5 milionu tun nákladu.
Je to
odhaduje se, že
že náklady na projekt letiště přesahují 187,5 bilionu SAR (50 miliard USD).
Výstavbou letiště chce Saúdská Arábie podpořit dopravu, obchod a rozvoj cestovního ruchu.
cestovního ruchu
a upevnit pozici Rijádu jako globálního logistického centra.
Udržitelnost na paměti
Saúdské úřady doufají, že získají platinovou certifikaci LEED, protože letiště bylo navrženo s ohledem na udržitelnost a je napájeno zelenou a obnovitelnou energií.
Na projekt a výstavbu mezinárodního letiště krále Salmána dohlíží britská architektonická a projekční kancelář Foster + Partners.
Zkratka LEED znamená “Leadership in Energy and Environmental Design”, což je systém hodnocení ekologických budov.
Systém hodnocení LEED zohledňuje faktory, jako je snižování příspěvku ke globální změně klimatu, zlepšování zdraví jednotlivců, ochrana a obnova vodních zdrojů, ochrana a zlepšování biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb, podpora udržitelných a regenerativních materiálových cyklů a zvyšování kvality života v komunitě.
Kromě snahy o udržitelnost se letiště ponese v duchu salmánského architektonického stylu, který se vyznačuje rovnováhou mezi různými prvky.
Rijád jako výkonná ekonomika
Otevření mezinárodního letiště krále Salmána má v souladu s vizí Saúdské Arábie do roku 2030 zajistit Rijádu pozici jednoho z deseti největších měst na světě.
Dalším cílem projektu mezinárodního letiště krále Salmána je zvýšit počet obyvatel Rijádu na 15-20 milionů do roku 2030.
Očekává se, že ročně přinese 27 miliard SAR (7,1 miliardy USD) do neropného HDP Saúdské Arábie a poskytne práci 103 000 pracovníkům.
“Jedná se o ekonomický projekt s dvojnásobnou ekonomickou hodnotou, který bude mít odezvu ve všech městech království, protože mnoho výzkumných studií potvrdilo úzkou provázanost mezi službami, které letiště poskytují, a regionálním rozvojem,” řekl.
Dr. Abdullah bin Ahmed Al-Maghlouth, člen Saúdské ekonomické asociace, řekl.
Arab News
, “Čím více cestujících, letů a nákladní dopravy, tím vyšší je hrubý domácí produkt, mzdy a příjmy.”
“Podporují růst města, budují další hotely a restaurace, poskytují více služeb a expresní dopravu, aby se přizpůsobily návštěvníkům a turistům.”
“Očekává se také, že počet obyvatel Rijádu v roce 2030 překročí 15 milionů a město prokázalo svou schopnost přilákat návštěvníky a turisty z celého světa, protože je domovem největších zábavních festivalů na světě.
Foto: X/Fond veřejných investic (@PIF)